تبلیغات
ایران اختر - ملاقات با اروس را به ۴۴ سال آینده موکول نکنید!
مطالب نجومی,کتاب های نجومی,نرم افزار های نجومی,و.....
ملاقات با اروس را به ۴۴ سال آینده موکول نکنید!

زمستان 90 سیارک اروس با نزدیک شدن به زمین به بهترین شرایط رصدی خود می رسد. اگر مشاهده این سیارک را از دست بدهید بایستی تا سال 2056 منتظر بمانید.

اروس ۴۳۳ اولین سیارک نزدیک زمین است که در سال ۱۸۹۸ کشف شد. این سیارک از آنجا تاریخ ساز شد که برای نخستین اندازه گیریِ دقیق واحد نجومی و در مقیاس منظومه شمسی از آن استفاده شد. بازگشت مجدد این سیارک در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ و نیز با قرارگرفتن کاوشگر نییر شومیکر ناسا در مداری بر گرد آن و سپس فرود بر سطح خاکی اروس، نام اروس دوباره در تاریخ برجسته کرد.
در نقشه زیر سیارک اروس ۴۳۳ را در آخرین فصل سال ۱۳۹۰ خورشیدی می‌توانید در محدوده صورت‌های فلکی اسد، سکستانت و نهر بیابید. ۲۲ دی ماه قدر این سیارک ۲. ۹ است و تا ۸ بهمن به ۸. ۸ می‌رسد؛ به طوری که از ۵ تا ۲۴ بهمن قدر آن به ۶. ۸ خواهد رسید. سرانجام اروس تا ۶ اسفند ماه به قدر ۹ بازمی گردد.
همچنین در تاریخ ۱۰ بهمن این سیارک در نزدیک‌ترین فاصله از زمین قرار می‌گیرد هرچند این نزدیکی آن قدر زیاد نیست که تا حد سیارک‌های مجاور زمین برسد اما در این زمان اروس در فاصله ۱۸. ۰ واحد نجومی از زمین (یعنی چیزی حدود ۷۰ برابر فاصله بین زمین و ماه) قرار می‌گیرد.

            image

در جدول بالا سمت راست، نقشه شماره ۱ مناطق مربوط به جدول‌های بزرگ‌تر را نشان می‌دهد. در نقشه هاش شماره ۲ و ۳ هم علامت‌های مشخص شده بر روی مسیر اروس مکان آن را در ساعت ۰: ۰۰ به وقت جهانی در‌‌‌ همان تاریخ‌های ذکر شده، نشان می‌دهد. 
بعد از گانیمد ۱۰۶۳، اروس دومین سیارک بزرگ نزدیک به زمین است. اندازه اروس ۷×۷×۲۱ مایل (۱۱×۱۱×۳۴ کیلومتر) است. پس از ژانویه ۱۹۵۷، این نزدیک‌ترین فاصله اروس به ماست و این نزدیکی تا ژانویه ۲۰۵۶ تکرار نخواهد شد.

           image

این تصویر را کاوشگر نییر شومیکر ناسا در ۱۲ فوریه سال ۲۰۰۰ میلاد از فاصله ۱۷۷۰ کیلومتری اروس تهیه کرده است. در این تصویر اروس را تقریباً با رنگ واقعی آن مشاهده می‌کنید.نویسنده :امیر
یکشنبه 1390/11/16-22:04

Online User