تبلیغات
ایران اختر - هابل 250 هزار ستاره را در خوشه ستاره ای m9 شکار کرد
مطالب نجومی,کتاب های نجومی,نرم افزار های نجومی,و.....
هابل 250 هزار ستاره را در خوشه ستاره ای m9 شکار کرد

تلسکوپ فضایی هابل توانست عکسی با جزئیات بسیار بالا از خوشه ستاره‌ای M۹ بگیرد. هر چند که این خوشه ستاره‌ای کم نور‌تر از آن است که با چشم غیرمسلح رویت‌پذیر باشد اما هابل در عکس خود موفق به ثبت ۲۵۰ هزار ستارهٔ درخشان در این خوشه شده است.

به گفته ماهنامه نجوم, مسیه ۹ یک خوشه کروی مملو از ستاره است که در فاصله ۲۵۰۰۰ سال نوری از زمین در نزدیکی مرکز کهکشان راه شیری جای دارد، این خوشه به علت نزدیکی بسیار به مرکز راه شیری تحت تاثیر نیروهای گرانشی مرکز کهکشان قرار گرفته و کمی تغییر شکل داده است. 
خوشه‌های کروی خواستگاه بسیاری از ستارگان پیر و مسن در کهکشان ما هستند.

این ستارگان زمانی شکل گرفته‌اند که کهکشان ما بسیار جوان بوده است. ستارگان این خوشه علاوه بر اینکه از خورشید ما بسیار مسن‌تر هستند (بیش از ۲ برابر سن خورشید) از عناصر و مواد بسیار متفاوتی نیز تشکیل شده‌اند. عناصری چون اکسیژن، کربن و آهن (عنصر تشکیل دهنده هسته زمین)، که وجودشان برای حیات در زمین ضروری است، در این خوشه ستاره‌ای و خوشه‌هایی نظیر آن بسیار کم و نایاب است. این عناصر با گذر زمان و به‌تدریج در هسته ستارگان و یا انفجارهای ابرنواختری به وجود می‌آیند. زمانی که ستارگان M۹ شکل می‌گرفته‌اند، میزان و فراوانی این عناصر بسیار کم بوده است. 

در این تصویر تضاد رنگی ستارگان به وسیله تلسکوپ هابل به‌خوبی مشخص شده است. رنگ ستارگان به طور مستقیم بیانگر دمای آن‌ها است. ستارگان قرمز و زرد دارای دمای کم و ستارگان آبی رنگ ستارگان داغ با دمای بالا هستند.نویسنده :امیر
چهارشنبه 1391/01/30-23:49

Online User